ISI POMPASI

Isı Pompası

Evinizi ısıtmak ve soğutmak veya enerji faturalarınızı azaltmak için seçenekleri araştırıyorsanız, bir ısı pompası sistemini düşünmek isteyebilirsiniz. Isı pompaları, kışın ısı sağlayarak, yazın soğutma yaparak ve bazı durumlarda eviniz için sıcak su ısıtarak eviniz için yıl boyunca konfor kontrolü sağlayabilen, ülkemizde de kanıtlanmış ve güvenilir bir teknolojidir.

Isı pompası, ısı enerjisinin bir ortamdan diğerine taşınması ilkesine dayanan elektrikle çalışan bir sistemdir. Gerekli koşullar sağlandığında düşük maliyetlerle yüksek miktarlarda enerji kullanılabilir.

Çoğu insan için ısı pompası yeni bir terimdir. Ancak evlerimizde ısı pompasının çalışma prensibi ile aynı mantığın ürünü olan buzdolabı, klima ve derin dondurucu gibi cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların çalışma mantığı ısıyı taşıma prensibine dayandığından bu cihazlar ısı pompası başlığı altında toplanabilir. Yakın gelecekte ısı pompasının ülkemizde yaygınlaşması kaçınılmaz bir sonuçtur.

Evinizi Ücretsiz Dış Hava ile Isıtın ve Soğutun
ENGE ENERJİ’nin hava kaynaklı ısı pompası ile kış aylarında evinizi ya da iş yerinizi rahatlıkla sıcak tutabilir ve ayrıca tüm yıl boyunca tüm çeşmelerden sıcak su sağlayabilirsiniz.

Dışarıdaki havadan gelen enerjiyi kullanarak, tüm enerji faturalarınızı çevre dostu bir şekilde düşürürken aynı zamanda eviniz ya da iş yeriniz için mükemmel bir konfor seviyesi yaratabilirsiniz. Aynı zamanda karbon ayak izinizi de azaltabilirsiniz.

Isı pompaları, çeşitli uygulamalarda ve hem yeni evler hem de mevcut ısıtma ve soğutma sistemlerinin tadilatları için mükemmel bir seçim olabilir. Ayrıca, yalnızca soğutma amaçlı bir sistemden bir ısı pompasına geçmenin artan maliyeti genellikle oldukça düşük olduğundan, mevcut klima sistemlerini değiştirirken de bir seçenektir.

Hava kaynaklı bir ısı pompası, eviniz için verimli ısıtma ve soğutma sağlayabilir. Doğru şekilde kurulduğunda, hava kaynaklı bir ısı pompası, bir eve tükettiği elektrik enerjisinden bir buçuk ila üç kat daha fazla ısı enerjisi sağlayabilir. Bu mümkündür, çünkü bir ısı pompası, yanmalı ısıtma sistemlerinin yaptığı gibi bir yakıttan dönüştürmek yerine ısıyı hareket ettirir.

Enge Isı Pompası
Isı Pompası

Hava kaynaklı ısı pompaları, ülkemizin neredeyse tüm bölgelerinde uzun yıllardır kullanılmaktadır, ancak yakın zamana kadar, uzun süreli donma sıcaklıklarının yaşandığı bölgelerde kullanılmamışlardır. Ancak son yıllarda hava kaynaklı ısı pompası teknolojisi gelişti ve artık soğuk bölgelerde meşru bir alan ısıtma alternatifi sunuyor.

Isı pompası, ısıtma mevsimi boyunca dış havadan ısı çeker ve yaz soğutma mevsimi boyunca dışarıdaki ısıyı reddeder.Dış ortam sıcaklıkları soğuk olduğunda bile, çekilip binaya iletilebilecek çok miktarda enerjinin hala mevcut olduğunu bilmek şaşırtıcı olabilir. Örneğin, -18°C'deki havanın ısı içeriği, 21°C'de bulunan ısının %85'ine eşittir. Bu, ısı pompasının daha soğuk havalarda bile yeterli miktarda ısıtma sağlamasına olanak tanır.

Isı Pompası Temel Kavramları

Bir ısı pompası, düşük sıcaklıktaki bir yerden (bir kaynak) ısı çeken ve onu daha yüksek sıcaklıktaki bir yere (bir lavabo ) ileten elektrikle çalışan bir cihazdır .

Isı doğal olarak daha yüksek sıcaklıktaki yerlerden daha düşük sıcaklıktaki yerlere akar (örneğin, kışın binanın içindeki ısı dışarıya kaybolur). Bir ısı pompası, doğal ısı akışına karşı koymak için ek elektrik enerjisi kullanır ve daha soğuk bir yerde bulunan enerjiyi daha sıcak bir yere pompalar.

Peki bir ısı pompası evinizi nasıl ısıtır veya soğutur? Bir kaynaktan enerji çekildikçe kaynağın sıcaklığı azalır. Kaynak olarak ev kullanılırsa, termal enerji kaldırılacak ve bu alan soğutulacaktır. Bir ısı pompası soğutma modunda bu şekilde çalışır ve klimalar ve buzdolapları tarafından kullanılan prensiple aynıdır. Benzer şekilde, bir lavaboya enerji eklendikçe sıcaklığı artar. Ev bir lavabo olarak kullanılıyorsa, alanı ısıtarak termal enerji eklenecektir. Bir ısı pompası tamamen tersine çevrilebilir, yani evinizi hem ısıtabilir hem de soğutabilir ve yıl boyunca konfor sağlar.

Hava Kaynaklı Isı Pompası Nasıl Çalışır?

Hava kaynaklı bir ısı pompası, evinizi ısıtmak için tersine çalışan bir buzdolabı gibi çalışır. Dış hava, bir soğutucu ile doldurulmuş bir tüp ağı üzerinden üflenir. Bu, soğutucuyu ısıtır ve sıvıdan gaza dönüşür.Bu gaz daha sonra basıncı artıran bir kompresörden geçer. Sıkıştırma ayrıca daha fazla ısı ekler- lastiklerinizdeki hava basıncını doldurduğunuzda hava hortumunun ısınmasına benzer şekilde. Bu sıkıştırılmış, sıcak gazlar artık soğuk hava veya su ile çevrili bir ısı eşanjörüne geçer. Soğutucu, ısısını bu soğuk havaya veya suya aktararak ısınmasını sağlar. Ve bu, ısınma sağlamak için evinizin etrafında dolaştırılır. Bu arada, soğutucu tekrar soğuk bir sıvıya yoğunlaşır ve döngüyü yeniden başlatır!

Isı pompası nasıl çalışır
Isı Pompası Çalışma

Bir ısı pompasının soğutma sistemi, bir kompresör ve ısı transferine yardımcı olmak için alüminyum kanatlarla çevrili bakır borudan (biri içeride ve biri dışarıda) yapılmış iki bobinden oluşur. Isıtma modunda, dış serpantinlerdeki sıvı soğutucu havadan ısı alır ve buharlaşarak bir gaza dönüşür. İç bobinler, tekrar sıvıya yoğunlaşırken soğutucudan ısıyı serbest bırakır. Kompresörün yanında bulunan bir geri dönüş valfi, kışın dış serpantinlerin buzunu çözmenin yanı sıra soğutma için soğutucu akışının yönünü değiştirebilir.

Günümüzün hava kaynaklı ısı pompalarının verimliliği ve performansı, aşağıdakiler gibi teknik ilerlemelerin bir sonucudur:

  • İç ünite serpantinine giden soğutucu akışkan akışının daha hassas kontrolü için termostatik genleşme valfleri
  • Daha verimli olan ve kısıtlı kanalların, kirli filtrelerin ve kirli bobinlerin bazı olumsuz etkilerini telafi edebilen değişken hızlı üfleyiciler
  • Geliştirilmiş bobin tasarımı
  • Geliştirilmiş elektrik motoru ve iki hızlı kompresör tasarımları
  • Yüzey alanını artırmak için içeride yivli bakır boru.

Isı Pompasının Kullanıcıya Faydaları Nelerdir?

* Isı Pompası, enerji tüketimi, servis ve bakım maliyetleri en düşük olan sistemdir.
* Kullanıcılar bağımsız olarak istedikleri kadar ısıtabilir ve soğutabilir. Ayrıca her kullanıcı kullandığı kadar enerji öder.
* Mekânın düzenine ve iç dekorasyonuna en uygun tavan veya zemin tipi ısı pompası cihazı seçilebilir.
* Bir cihaz hizmete girdikten sonra diğerleri çalışmaya devam edebilir.
* Yapısında yanma olmadığı için patlama, yangın ve zehirlenme gibi riskleri yoktur.
* Gaz hattı, gaz sayacı ve baca sistemi gibi ek donanım gerektirmez.
* Kokusu veya dumanı yoktur.
* Her bir ısı pompası, bina otomasyon sistemine bağlı bir uzaktan kumanda veya termostat ile kontrol edilebilir.

Endüstrİyel ısı pompası fİyatlarını öğrenmek İçİn lütfen bİzİ arayın

Satış temsilcimizin sizinle iletişime geçmesi için lütfen Bilgi Alma Formunu doldurunuz

Bİlgİ Alma Formu